Hva er forskjellen på soft-knee og hard-knee kompresjon?
Mange kompressorerer gir deg valget mellom soft-knee og hard-knee kompresjon. Enkelte gir deg også muligheten til å gradvis justere «kneet». Men, hva betyr egentlig dette?
Kort om kompressor
Som du kanskje husker fra denne artikkelen er en kompressor et verktøy som automatisk kontrollerer signalnivået. Mer spesifikt – en kompressor drar ned nivået på signalet når det passerer en terskel – ‘Threshold’. Mengden signalet dempes bestemmes av ‘Ratio‘.
For eksempel har du satt ‘Ratio’ til 4:1 vil et inngangssignal som går over ‘Threshold’ med 4dB, få en output på 1dB. Er signalet 12dB over ‘Threshold’ får du 3dB output osv. Går signalet tilbake under ‘Threshold’, går ‘Gain’ tilbake til normal og signalet forblir uberørt.
Hva er egentlig ‘knee’?
‘Knee’ bestemmer hvor fort kompressoren skal trykke ned signalet i det det passerer terskelen eller ‘Threshold’. Det heter ‘knee’ fordi det ligner vinkelen på knekken i et kne. Se på grafen på kompressoren under så skjønner du hva jeg mener.
Den vertikale oransje linjen viser ‘Threshold’. Den diagonale hvite linjen viser signalet før kompresjon og den horisontale linjen til høyre for ‘Threshold’ representerer det komprimerte signal etter å ha passert ‘Threshold’. Jo høyere ‘Ratio’, desto mer kompresjon, jo flatere blir linjen til høyre.
Hard knee
Bruker du ‘hard-knee’ betyr det at kompressoren tar tak i signalet kjapt og brutalt. Det gir en hard knekk – som i eksempelet over. Rent grafisk ser det ut som beinet til en som sitter på en stol.
‘Hard-knee’ gjør at kompressoren tar tak i signalet kjapt og brutalt’
Soft knee
I enkelte settinger blir kompresjonen veldig åpenbar og lett å høre selv om du har justert ‘Attack & Release’. Bruker du derimot ‘soft-knee’, får du en gradvis og langt mykere overgang i det signalet passerer ‘Threshold’. Faktisk litt før signalet passerer ‘Threshold’ som du ser under.
Med ‘soft-knee’ øker mengden ‘Ratio’ en stund etter ‘Threshold’ noe som gjør det langt vanskeligere å oppfatte at det er brukt kompresjon
Her ser du signalet med bruk av soft-knee kompresjon med en langt mykere kurve enn eksempelet over. Dette gir en smoothere og ikke så åpenbar kompresjon.
Bruk
Begge variantene har sitt bruksområde –
- Ønsker du å squashe transientene kjapt bruker du ‘hard-knee’
- Ønsker du å lime sammen en miks bruker du ‘soft-knee‘
Oppsummert
Hvilken ‘knee‘ funksjon du velger er ikke så viktig som ‘Ratio’ eller ‘Attack & Release’ parameterne. Likevel er det et verktøy det er greit å kunne hente frem.
Personlig bruker jeg som utgangspunkt ‘hard-knee’ kompresjon på trommer og andre perkussive lyder, mens på vokal og piano synes jeg det låter bedre med ‘soft-knee’ kompresjon.
Hva med deg? Hva bruker du når du mikser?